Replik: Låt oss ha en saklig debatt kring vindkraften utan personangrepp

Replik på insändaren ”Ersättning behövs för att skapa incitament – även till redan byggd vindkraft

Först och främst skulle vi vilja tacka skribenterna för att de lyfter några viktiga punkter som våra tjänstemän tagit fram för Västernorrland. Vi lever i en spännande utvecklingsfas för Västernorrland. Tyvärr övergick faktan och prognoserna ganska snabbt till ett anfall på Sjukvårdspartiet och Sverigedemokraterna, till vår förvåning. Det var trots allt ingen större snackis i utskottet när vi diskuterade just vindkraftsremissen.

Vi måste dock belysa hyckleriet att ni röstar nej till vissa ändringar i nämnden, men utåt sett ställer er positiva till förslagen. Ett tydligt exempel på detta är att ni röstade ned yttrandet om att föreslå ett utökat omfång av stödinsatser; för de som har blivit negativt utsatta av vindkraften. Det är viktigt att politiker står för sina åsikter och agerar i linje med det de säger offentligt, istället för att säga att man värnar om invånarna i insändare samtidigt som man röstar nej till mer tydliga förslag i både nämnden och utskott. Att följa samma politiska linje internt såväl externt är en grundläggande princip för att upprätthålla förtroendet för våra politiska institutioner.

Samtidigt noterar vi att istället för att bemöta våra argument kallar ni oss för “klimatförnekare”! Varför? För att man i ett möte tyckte att invånarna inte erbjöds tillräckligt med ersättning för den skada som vindkraften innebär både ekonomiskt och på miljö- samt livskvalité? Blir man per automatik en klimatförnekare bara för att man uttrycker sig negativt om vindkraften och belyser dess problematik? Då hade ju även regionrådet Anna Strandh Proos (M) i er majoritet likväl kunna bli kallad för klimatförnekare med anledning av hennes uttalanden.

Vi anser att det inte skulle vara lämpligt med ytterligare vindkraftsindustriområden i Västernorrland, åtminstone tills dess att ordentliga incitament finns på plats som värnar om invånarnas bästa. Därtill finner vi inte att det är särskilt genomtänkt att planlägga storskaliga elintensiva etableringar genom alltmer oplanerbar el. För att inte tala om hur en oplanerbar el skapar kraftiga obalanser i elnätet.

Är det då inte bättre att vi försöker att ha en sansad och saklig diskussion kring frågan istället för att gå direkt till personangrepp? Genom att undvika epitet och fokusera på de sakliga argumenten, skulle vi tillsammans kunna bidra till en mer konstruktiv och öppen dialog.


Dan Rasmusson (SD), oppositionsråd Region Västernorrland

Angela Bodin (SJVP), ledamot Regionala utvecklingsnämnden

Länk till artikeln: ”Replik: Låt oss ha en saklig debatt kring vindkraften utan personangrepp”